Prompter

Prompter Nedir? Nasıl Çalışır?

Prompter, kelime anlamı olarak ‘Elektronik Suflör” anlamına gelir. Prompter ile okunacak metni ezberlemeye gerek duymadan, metinlerin eksiksiz ve zaman kaybı olmadan okunmasını sağlayan elektronik bir cihazdır. İşte promter’a dair ayrıntılar…

PROMPTER NEDİR ?

Prompter yabancı kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı ” elektronik Suflör” olarak bilinmektedir. Yayın sırasında konuşmacı ya da haber spikerinin görebileceği şekilde kamera karşısında haber akışını sağlamak ,eksiksiz haber okumayı sağlamakta, hataları kapatmaktadır. Yayın yapan bir çok kanal bu yöntemi kullanmaktadır. Prompter kullanan konuşmacı veya haber sunucusu, izleyiciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlayarak konuşmalıdır. Aksi taktirde izleyici sürekli promptere bakarak konuştuğunuzu anlar, sizi dinlemez, kanalı izlemez. Bunun için spiker prompter kullanmayı iyi bilmelidir.

PROMPTER NASIL ÇALIŞIR ?

Prompter ekran karşısında konuşma yapan, ya da birşeyler anlatan kişilerin genellikle de haber spikerlerinin karşılarındaki bir ekrandan haber metinleri ya da konuşma metni akar. O da sırayla okur.

Prompter elektronik bir slayt makinası olup yapılacak konuşma metnini konuşmacı veya spikere konuşma akışını kolaylaştırmak için seyirciye kapalı konuşmacıya açık olarak duran konuşmacının veya arkada proğramı yöneten kişilerin elinde bulunan kumanda ile konuşma akışı sağlanmaktadır. Prompter yazılı metinleri aktardığı için önceden kontrol edebilme imkanı sunar.

KÜRSÜ PROMPTER – SAHNE PROMPTER – MEETING PROMPTER – ŞEFFAF PROMPTER – CAM PROMPTER – KAMERAÖNÜ PROMPTER, Cumhurbaşkanı Prompter. Kiralık Prompter. Prompter Kiralama. Prompter

Related Posts