Prompter

Prompter İle Teklemeden Nasıl konuşulur ?

Önce sufle den bahsedelim. Opera ve tiyatro oyunlarının başlangıç ve bitişlerini ne kadar zamanın kaldığını ve artık hangi oyuna geçilmesi gerektiğini opera ve tiyatro sanatçılarına oyuncuların göremeyeceği bir açıdan sürekli olarak el kol işaretleri ile söyleyen birileri vardı. Bu işleme sufle deniyordu, el kol işaretleri ile bilgiler verene de suflör.

PROMPTER ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Toplu konuşmaların da aslında bir tür sahnesi olduğunu düşünen bilim insanları, toplu konuşma ve açılışlarda konuşmayı yapan kişinin takılmadan ve akıcı bir biçimde konuşabilmesi için çalışmalar yaptı ve nihayetinde prompter (suflör) denilen cihazı geliştirdi.

Yıllar önce opera, tiyatro sahnelerindeki hataları en aza indirmek için geliştirilen suflör sistemi teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yerini prompter adında bir cihaza bırakmıştır. Özel günlerde gecelerde ve seçim mitinglerinde liderlerin uzun süreler boyunca takılmadan, konudan sapmadan, akıcı biçimde nasıl konuştuğu hep merak edilmiştir. Zira televizyonları açtığımızda parti liderlerinin sanki ezbere konuşuyormuş gibi hiç takılmadan konudan konuya geçmesi prompterı çok iyi kullanmaları sayesinde olmaktadır.

www.kiralikprompter.com

KÜRSÜ PROMPTER – SAHNE PROMPTER – MEETING PROMPTER – ŞEFFAF PROMPTER – CAM PROMPTER – KAMERAÖNÜ PROMPTER, Cumhurbaşkanı Prompter. Kiralık Prompter. Prompter Kiralama. Prompter

Related Posts